Regeneration

Travná’s Regeneration Team is a year (or more) long program that trains and mentors a new generation of leaders to experience spiritual renewal and influence their world as they live out of God’s love and truth.

The word “regeneration” comes from the Latin regenerate ‘create again’. In biology, ‘regeneration’ describes the process of replacing or healing damaged cells and tissue. Older carpenters used it to refer to the restoration of antique furniture. Theologically, it refers to someone who has been saved, healed spiritually, and brought back to who they were recreated to be.

We emphasize three areas:

We believe that community is central to healthy life and ministry. Mother Teresa says, “If we have no peace, it is because we have forgotten that we belong to each other.” The best and most creative ministry flows out of close community. Our team meets at the Kennings’ home four weekends a year, where we “live together.” We eat together, clean together, pray, laugh, study, hike, rest, discuss, debate, and worship. We make space for deep sharing within the team. We also plan Travná’s camps together. The fellowship we experience is vital to our ministry and personal growth.

We serve by organizing the camps at Travná and loving those who come. We strive to host the best camps possible that create space for true encounters with God and with other people. Members learn responsibility, team work, how to lead in a variety of settings, how to handle conflict, and most importantly, how to love the person in front of you. These experiences amount to lessons in practical theology: how to live out what we’ve learned and be who we are called to be. We want to be servant leaders that have lots of fun and take life with God joyfully serious. We want to give to others what we have received from God’s grace.

Internships: We also offer internships for those who want to be a part of the team and use their area of specialization/study within the fellowship at Travná. It is an excellent opportunity to get real life practice within your field of study and to serve others with your growing expertise. Along with all the benefits of being in the Regeneration Team, interns have the opportunity for short-term training trips abroad (USA, Norway), financial contributions to educational programs (conferences, one-time courses, etc), mentoring and evaluations, and to participate in Travná’s Core Team in Olomouc.

Interested in joining the Regeneration Team or becoming an Intern? Contact: Jared at kenningja@gmail.com or Ráchel at racheltomesova@gmail.com.Regeneration Team

Pracuji jako pastor v Cole Community Church (v Boise, USA) a zároveň jako ředitel Setkávání Travná. Oblíbil jsem si literaturu, pedagogiku, dějepis a teologii. Radost mám z rodiny, přírody, přátel, psaní, dlouhých procházek a hlubokých konverzací. Jsem v týmu, protože jsou tam úžasní lidé a smysluplná práce.

Pracuji jako koordinátorka akcí pro Setkávání Travná. Baví mě setkávat se s mladými lidmi, studovat společně Bibli a povídat si o hlubokých tématech. Jsem v týmu, protože ráda rozvíjím talenty druhých lidí a raduji se ze vzniklého společenství.

Jsem učitelka angličtiny v Olomouci, mám ráda hudbu, čtení a výlety do přírody. Jsem v Regeneration týmu, protože věřím, že práce s mladými lidmi má hluboký význam a smysl. A taky mi přináší radost 🙂

I served as a Worship Pastor in the U.S. before moving to CR last year with my wife, Melodie. I'm an avid musician, artist and follower of Jesus. I also love to be outside, especially on a mountain bike!

Melodie worked as a Licensed Professional Counselor in the U.S. She is currently studying Czech and learning about Czech culture. She enjoys picking fruit to make jams and syrups. By being in Regeneration, she hopes to encourage youth in their faith.

Studuji a pracuji v Olomouci na pajdáku. Moc mě baví moje kotě Ema a jsem v týmu, protože je mi dobře s lidmi z týmu.

Věnuji se studiu mezinárodních vztahů na FSV UK, i proto také ve svém volném čase často sleduji aktuální politické dění. Do týmu jsem šel zejména proto, že mě organizace akcí na Travné naplňuje a dává smysl.

Jsem studentka psychologie, kterou baví práce s mládeží. Ráda čtu, chodím po horách a setkávám se s lidmi. Jsem součástí týmu už docela dlouho a moc mě to baví, díky týmu jsem se toho hodně naučila.

Baví mě objevovat náš svět skrze výzvy, putování přírodou, rozhovory s lidmi, hrou na klavír, čtením knih a studiem fyziky. Travná je pro mě už několik let takovou Roklinkou v nejrůznějším slova smyslu, je skvělá, a tak ji chci pomoc zprostředkovávat i dalším lidem.

Jsem zapálený křesťan, programátor, hudebník, optimistický-pesimista, trošku blázen a schopný deformátor Češtiny. Doučuju IT, matematiku, fyziku a jiné zábavné předměty. Jsem činným členem YMCA a snažím se o to, aby se má víra aktivně zapojovala do mého každodenního života.

Jsem Terka. Obvykle bývám v Lanškrouně, Brně nebo na kole. V regeneration týmu jsem, protože je mi mezi travňáky dobře, můžu být užitečná a dál se rozvíjet.

Rád organizuju všechno možné, chodím po přírodě, čtu knihy, piju dobrou kávu a potkávám lidi. Ve volném čase studuju informatiku na matfyzu.